Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Jak grać w uno i dać się porwać jednej z najpopularniejszych gier na świecie?

Od niemal pół wieku talia kart Uno od firmy Mattel cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród starszych, jak i młodszych miłośników gier karcianych. To jedna z najczęściej kupowanych gier na całym niemal świecie. Doczekała się już nawet swojej wersji na smartfony i konsole. Skąd bierze się ta popularność tak prostej, wydawać by się mogło, karcianki? I na czym polega rozgrywka w Uno?

Do kogo adresowana jest gra w Uno?

Uno od początków swojego istnienia jest grą, która w zamiarze swoich twórców miała mieć jasne, proste i łatwe do zrozumienia nawet przez dzieci zasady. Dlatego polecana jest już dla graczy od siódmego roku życia. Na przestrzeni lat powstały jednak i takie warianty tej kultowej gry, jak Uno Junior, w które z powodzeniem zagrać mogą już przedszkolaki. Karty z bohaterami najpopularniejszych i uwielbianych przez najmłodszych bajek powodują, że gra staje się atrakcyjna już dla kilkulatków, a różne poziomy rozgrywki sprawiają, że może ona „rosnąć” wraz z dzieckiem i towarzyszyć mu na różnych poziomach rozwoju.

Uno nie tylko bawi, ale i uczy. Szczególnie swoich najmłodszych graczy. Rozgrywka pozwala trenować umiejętności planowania, rozwija zdolności strategiczne, a także zapewnia doskonały trening spostrzegawczości i szybkiego podejmowania decyzji. To doskonała rozrywka dla całych rodzin i gra, która przy jednym stole łączyć potrafi wiele pokoleń.

Jak wygląda talia kart do Uno?

Jak grać w uno? To bardzo proste! Zasady tej ponadczasowej gry zrozumieć mogą nawet najmłodsi. Wszystko to dzięki zunifikowanej, przejrzystej grafice, która pomaga zrozumieć reguły rządzące rozgrywką. A cel gry w Uno jest prosty – należy pozbyć się wszystkich swoich kart, nim zrobią to przeciwnicy i nie zapomnieć krzyknąć „uno” w chwili, gdy w dłoni pozostanie już tylko jedna karta.

Talia do gry w Uno składa się ze 112 kart w czterech podstawowych kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim oraz zielonym. Większość z nich opatrzono cyframi od 0 do 9, jednak w talii znaleźć też można karty funkcyjne. To dzięki nim właśnie rozgrywka w Uno nabiera dynamiki i szybkości. Sprawiają one, że grą naprawdę trudno się znudzić, a każde rozdanie staje się nieprzewidywalne! Wspomniane karty specjalne to  „Wybierz kolor”, „Wybierz kolor i weź cztery”, „Weź dwie”, „Zmiana kierunku”, „Zamiana kart” oraz „Postój”. Dodatkowo do dyspozycji graczy w talii znajdują się też puste karty, dzięki którym zasady modyfikować można zgodnie z własnymi potrzebami.

jak grać w uno

Jak grać w uno, czyli jak wygląda standardowa rozgrywka?

Zasady gry w Uno mówią, że w rozgrywce brać może udział od dwóch do dziesięciu osób. Na początku gry każdy z graczy dostaje po siedem kart, które ukryć musi przed swoimi oponentami. Jedną, odkrytą kartę kładzie się natomiast na środek stołu. Osoba rozpoczynająca grę (zazwyczaj ta, która znajduje się po lewej stronie osoby rozdającej) musi dołożyć do niej kolejną kartę, która pasować będzie symbolem, numerem lub kolorem. Jeżeli natomiast w dłoni gracza nie znajduje się żadna karta, którą mógłby dołożyć, musi on dobrać kolejną kartę z talii. Wyciągnięta karta może być jednak rzucona od razu na stół, kiedy okaże się pasować do poprzedniej. Wygrywa ten, kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart.

Użycie kart funkcyjnych wprowadza do rozgrywki wiele emocjonujących momentów. Dzięki nim utrudnić można drogę do zwycięstwa pozostałym graczom. Każda decyzja może obrócić się jednak przeciwko nam. Dlatego tak ważne w Uno jest dobre planowanie każdego ze swoich ruchów. I oczywiście pamiętanie, by przy ostatniej swojej karcie krzyknąć „uno”. Jeśli którykolwiek z graczy zauważy pomyłkę, trzeba będzie ponownie dobrać dwie karty, a szansa na zwycięstwo może się znacznie oddalić.

Comments are closed.