Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka angielskiego

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin, z którym muszą zmierzyć się nastolatkowie. Choć nie da się go nie zdać, to jest on kluczowy podczas procesu rekrutacyjnego do szkoły średniej. Im lepsze wyniki, tym większa jest bowiem szansa na dostanie się do swojej wymarzonej szkoły. Jednym z przedmiotów, który zdaje się podczas egzaminów ósmoklasisty, jest język angielski. Choć zdaniem wielu egzamin z tego przedmiotu jest najprostszy, to warto solidnie się do niego przygotować oraz wiedzieć o podstawowych regułach z nim związanych. 

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka angielskiego – podstawowe informacje

 Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka angielskiego odbędzie się już 25 maja 2023 roku. Uczniowie rozpoczną pisanie o godzinie 9:00. Co ważne, termin ten dotyczy wszystkie osoby zdające język nowożytny, zatem jest on identyczny zarówno dla języka angielskiego, jak i niemieckiego czy hiszpańskiego. Język nowożytny jest więc ostatnim przedmiotem zdawanym w ramach egzaminu ósmoklasisty. Poprzedzają go bowiem język polski oraz matematyka. Egzamin z języka angielskiego w większości przypadków trwa 90 minut, co oznacza, że przedmiot ten zdaje się najkrócej. Jeżeli jednak uczeń ma zaświadczenie o dysleksji, to czekają go liczne ulgi. Jedną z nich jest wydłużony czas trwania egzaminu. W przypadku języka angielskiego wynosi on 135 minut. 

Co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty 2023 z języka angielskiego?

 Choć wielu uczniów obawia się egzaminu ósmoklasisty, to w rzeczywistości takie obiekcje są niepotrzebne. Wynika to nie tylko z faktu, że jest on relatywnie prosty, ale również z powodu, że wymagania na egzamin od wielu lat zmieniają się bardzo nieznacznie. Dzięki temu uczniowie nie muszą zaprzątać swojej głowy niepotrzebnymi formalnościami. Pomimo że zakres wiadomości wymaganych na egzaminie jest względnie szeroki, to w większości przypadków zadania nie powinny zaskoczyć nas niczym szczególnym. Przed przystąpieniem do egzaminu warto uporządkować sobie wiedzę zdobytą przez osiem lat edukacji. Aby zdać egzamin na wysoki procent, należy znać główne środki językowe, a także rozumieć wypowiedzi, tworzyć je oraz reagować na nie. Na egzaminie uczniowie mogą spodziewać się zarówno pytań zamkniętych, jak i otwartych. Łącznie można zdobyć 55 punktów. Po napisaniu egzaminu uzyskany wynik jest odpowiednio przeliczany i odgrywa kluczową rolę podczas rekrutacji do nowej szkoły. 

Co wziąć ze sobą na egzamin ósmoklasisty?

 Stres przed egzaminem ósmoklasisty nierzadko wynika nie tylko z niepewności dotyczącej swojej wiedzy, ale również z obawy przed zapomnieniem niezbędnych rzeczy. Kluczowym przedmiotem, o którym nie może zapomnieć żaden nastolatek, jest przede wszystkim długopis z czarnym wkładem lub pióro z czarnym atramentem. Warto wziąć ze sobą więcej długopisów, na wypadek gdyby jeden z nich się wypisał. Co ważne, na egzaminie z języka angielskiego uczniom nie wolno korzystać ze słowników ani innych pomocy naukowych. Oprócz długopisu ważna jest również legitymacja – może okazać się ona niezbędna podczas podawania swojego numeru PESEL. Uczniom przysługuje również prawo wniesienia wody na salę egzaminacyjną. 

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego? 

 Aby uzyskać dobry wynik egzaminu, potrzebna będzie nie tylko wiedza, ale również spokój i opanowanie. Dlatego właśnie w przededniu egzaminu należy się solidnie wyspać oraz najeść do syta. Przed przystąpieniem do egzaminu nie warto zaprzątać swojej głowy pesymistycznymi myślami, albowiem optymistyczne nastawienie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania dobrego rezultatu. Należy także pamiętać o tym, by nauki nie zostawiać na ostatnią chwilę.

Materiały do nauki na egzamin ósmoklasisty są dostępne na tej stronie.

Comments are closed.