Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Współczesna wyprawka dla noworodka – co może zawierać?

Narodziny dziecka wiążą się z licznymi przygotowaniami. Do najważniejszych należy wyprawka dla noworodka. To określenie na zbiór akcesoriów, ubranek i elementów wyposażenia dla nowego członka rodziny. Często wyprawką dla noworodka określane są jedynie ubranka i materiały higieniczne, zaś w szerszej definicji w jej skład wchodzi praktycznie wszystko, co kupuje się dla małego dziecka. Co może zawierać taka wyprawka, jak dobiera się poszczególne jej elementy, aby były trafionym zakupem?

Podstawowa wyprawka dla noworodka

Do podstawowych elementów wyprawki dla noworodków zaliczają się przedmioty, które są niezbędne w pierwszych tygodniach opieki nad dzieckiem. Należą do nich:

  • artykuły higieniczne – pieluszki jednorazowe lub wielorazowe, chusteczki nawilżane, preparaty do pielęgnacji kikuta pępowinowego,
  • ubranka – body, śpioszki, pajacyki, skarpetki, a w okresie chłodniejszym także kombinezon,
  • kosmetyki pielęgnacyjne – do kąpieli, nawilżania skóry, ochronne,
  • akcesoria do karmienia – naturalnego lub butelką, czyli smoczki i butelki, laktator, mieszanka mleka modyfikowanego,
  • bielizna pościelowa – prześcieradła, kocyki,
  • pieluszki bawełniane – tetrowe lub flanelowe.

Te najbardziej bazowe produkty dopełniane są elementami wyposażenia dziecięcego pokoju, akcesoriami do transportu dziecka oraz całym szeregiem produktów pomagających w okresie noworodkowym i wczesnoniemowlęcym. Stanowią one także elementy pełnej, kompletnej wyprawki.

O co jeszcze warto uzupełnić kompletną noworodkową wyprawkę?

Oczywistą częścią wyprawki jest odpowiednie miejsce snu dla dziecka – kosz Mojżesza, kołyska, łóżeczko. Do niego należy dopasować materacyk, bieliznę pościelową, akcesoria. Dla noworodków klasyczne zabawki się nie sprawdzą, można natomiast pomyśleć o gadżetach ułatwiających zasypianie, uspokajanie, które bazują na tak zwanym białym szumie. Bardzo ważnym elementem wyprawki niemowlęcej, o którym należy pamiętać, jest prawidłowo dobrany fotelik samochodowy, najlepiej ze specjalną wkładką dla noworodków. Równie istotny jest środek transportu dla niemowlęcia na co dzień. Najczęściej to głęboki wózek, gondola, często typu 3 w 1 z dodatkiem w postaci fotelika samochodowego oraz spacerówki. Wyprawka dla noworodka może składać się także z wielu innych elementów, jednak warto przemyśleć dobrze każdy zakup.

Jak odpowiednio dobrać elementy wyprawki niemowlęcej?

Dobór składników wyprawki dla noworodka bywa dużym wyzwaniem z uwagi na mnogość produktów dostępnych na rynku. Trzeba przyjąć kilka zasad, których będzie się trzymać podczas zakupów, dzięki którym można uniknąć pomyłek i nietrafionych akcesoriów. Przede wszystkim mają być to produkty bezpieczne dla dziecka. Powinny mieć stosowne atesty, być przeznaczone do użytkowania już od pierwszych dni życia. Muszą również uwzględniać ergonomię użycia przez rodzica, być po prostu praktyczne. Nie można też przesadzać z ilością, zwłaszcza ubranek czy pieluszek w jednym rozmiarze. Niemowlę w pierwszych miesiącach życia rośnie bardzo szybko, dlatego często wiele z rzeczy kupionych dla niego błyskawicznie staje się zbyt małe. Więcej przeczytasz we wpisie na blogu Szumisiów.

Comments are closed.