Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Czy zabawki interaktywne są bezpieczne?

W pogoni za coraz bardziej nowoczesnymi zabawkami wiele osób zapomina o głównym postulacie bezpieczeństwa. Każdy chce podarować dziecku coś wyjątkowego i innowacyjnego, nie zważając na koszta. Wystarczy porównać jakie prezenty wręcza się na święta, urodziny i komunię dziś, a jakie były wręczane jeszcze dekadę temu. Świat idzie do przodu, więc wszystkie dziedziny dynamicznie się rozwijają. Dziś dzieci zamiast zwykłej pluszowej maskotki wolą najnowszy tablet lub smartfon. Kiedyś najmłodsi cieszyli się nawet ze skromnego podarunku. Na rynek szumnie wchodzą coraz to nowe zabawki interaktywne dla dzieci (sprawdź tu), więc automatycznie pojawia się pytanie, czy są one bezpieczne dla maluchów. Kupując tego rodzaju nowinki techniczne, trzeba zwracać uwagę na kilka przesłanek.

Wytyczne producenta i cenzus wieku

Wielu rodziców nieświadomie kupuje zabawki nieodpowiednie dla dzieci, ponieważ dedykowane starszym pociechom. Założenia rodziców są proste: jeśli maluch dostanie bardziej wymagającą zabawkę, szybciej będzie się uczył. Nie zawsze jest to jednak prawda, ponieważ dziecko w młodszym wieku może szybko znudzić się zbyt trudną rozrywką lub też używać zabawki niezgodnie z jej przeznaczeniem. Mija się zupełnie z celem kupowanie dla niemowlaka pianina lub laptopa edukacyjnego. Dziecko w tym wieku może naciskać klawisze i okazywać radość z powodu emitowanych dźwięków, ale nie będzie w stanie docenić wszelkich funkcji przedmiotu, więc taki prezent nie jest racjonalny. Poza tym, dzieci młodsze łatwo psują zabawki. Inaczej jest gdy dziecko rzuci na ziemię plastikowy klocek, a inaczej gdy wyląduje tam super gadżet, który roztrzaska się w drobny mak. To, co napisane na opakowaniu zabawki powinno być zatem wiążące dla kupujących.

Nie każda zabawka dla każdego dziecka

Zabawki zawsze muszą być dostosowywane do stopnia rozwoju malucha. Zbyt małe, wyciągane elementy i części ruchome mogą zostać połknięte przez dziecko, które nie ma jeszcze świadomości, że to może stanowić dla niego zagrożenie. Zabawki interaktywne dla dzieci trzeba wdrażać ostrożnie i sensownie, ustalając czas korzystania z nich, ponieważ mogą być dla dzieci uzależniające. Poza tym, większość zabawek tego typu działa na baterie lub energię elektryczną. Wymiana baterii oraz podłączanie zabawek do kontaktu powinno być wykonywane wyłącznie przez dorosłych.

Ruchome elementy i psucie się zabawek

Trzeba uważać zwłaszcza na zabawki, które pozwalają się rozkładać. Małe elementy mogą utknąć pod szafą i zostać później połknięte przez domowe zwierzęta lub mniejsze dzieci. Małe części są niebezpieczne także dlatego, że można się na nich poślizgnąć lub skaleczyć, gdy się na nie nastąpi dlatego w przypadku zabawek rozkładanych trzeba zachować wzmożoną czujność. Kupując zabawki interaktywne należy sprawdzać, czy spełniają wymogi bezpieczeństwa. Zabawki takie powinny legitymować się odpowiednimi certyfikatami, jeśli ich nie posiadają lepiej zrezygnować z zakupu. Tańsze podróbki bez certyfikatów mogą mieć słabe podzespoły, które natychmiast będą się przepalać.

Comments are closed.