Książeczki kontrastowe dla niemowląt – co to jest i od kiedy warto po nie sięgnąć?
Ideą książeczek kontrastowych jest zapewnienie dziecku dwóch różnych rzeczy, na które można patrzeć, dotykać i czuć. Rozwijają wyobraźnię i dostarczają bodźców wizualnych. Niemowlęta już w pierwszych miesiącach życia. mogą podążać za ilustracjami zawartymi w książkach o wysokim kontraście Od kiedy zacząć je stosować? Które wybrać i na co zwrócić uwagę?
Książeczki kontrastowe – co to jest?
Książeczki kontrastowe to rodzaj książek dla dzieci, w których do tworzenia obrazów wykorzystuje się kontrast światła i ciemności. Pierwsza kontrastująca książka została opublikowana przez Margaret Wise Brown w 1931 roku, zatytułowana „Kocięta kolorowanka”. Ilustracje na każdej stronie przedstawiają zwierzęta i przedmioty w kolorze białym lub czarnym. Tekst jest również napisany białą lub czarną czcionką w zależności od koloru, który opisuje.
Książeczki kontrastowe to książki, na których znajdują się dwie strony w kontrastujących kolorach lub kształtach. Obejmują one zarówno rysunki statyczne o silnym kontraście kolorów, jak i teksty. Często są stworzone dla niemowląt i małych dzieci, ponieważ pomagają uczyć te dzieci o kolorach, kształtach i przedmiotach.
Książeczki kontrastowe dla niemowląt – od kiedy?
Książki z jaskrawymi, kontrastującymi kolorami, kształtami i przedmiotami to świetny sposób na wprowadzenie niemowląt i małych dzieci do otaczającego ich świata. Mogą być używane jako narzędzie edukacyjne do rozwijania umiejętności poznawczych poprzez dostarczanie różnych tekstur, które mogą eksplorować, proste gry w rozpoznawanie obiektów i nie tylko (więcej wpisów o edukacji dziecięcej przeczytasz tutaj).
Możesz się martwić, że zbyt wczesne wystawienie noworodka na obrazy o wysokim kontraście może je obciążać lub nadmiernie stymulować, gdyż książeczki kontrastowe wydają zwykle bardzo intensywne. Pamiętaj jednak, że maluszek widzi je 30 razy słabiej niż Ty. W związku z tym obrazy nie są dla niego tak intensywne, jak dla ciebie. Książeczki kontrastowe możesz więc pokazywać noworodkowi już od pierwszych dni życia.
Jak stymulować wzrok noworodka?
Jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobi dziecko, jest zbadanie otoczenia za pomocą oczu. Ludzkie oko to złożony narząd, który do prawidłowego rozwoju wymaga stymulacji. Kiedy rodzi się dziecko, jego wzrok nie jest w pełni rozwinięty i będzie się rozwijał wraz z rozwojem dziecka. Gdy niemowlę eksploruje swoje środowisko, instynktownie przyciąga je do znanych mu wzorów i kolorów, a ta ekspozycja pozwala na stymulowanie aktywności wzrokowej niemowlaka.
Książeczki kontrastowe 0+ – pierwsze tygodnie
Kontrastujące książeczki to świetny sposób na zaangażowanie dziecka i przedstawienie go światu. W pierwszych tygodniach życia niemowlęta spędzają większość czasu śpiąc lub rozglądając się, więc trudno jest im skupić się na czymś konkretnym. W tym okresie niemowlęta nie widzą zbyt dobrze, dlatego potrzebują kontrastowych kolorów, które pomogą im rozwinąć wzrok. Potrzebują również tych kontrastujących kolorów, ponieważ zaczynają uczyć się, jak rzeczy odnoszą się przestrzennie – na przykład w górę i w dół,
Książeczki kontrastowe 6m+
Książeczki kontrastowe 6m+ mają na celu pomóc dzieciom w poznawaniu otaczającego ich świata. Niemowlęta odkrywają w tym czasie różne tekstury, pocierając palcami strony książeczki i wykorzystują węch, wąchając różne zapachy. Niektóre kontrastujące książki mają lustro na jednej stronie, aby dziecko mogło się w nim zobaczyć. Pomaga im to rozwijać samoświadomość i zachęcać do umiejętności samorozpoznawania.
Książeczki kontrastowe dla noworodka – jakie wybrać?
Oferta książeczek kontrastowych jest na tyle szeroka, że każdy rodzic znajdzie coś dla swojego maluszka. Przeglądając ofertę, zwracaj szczególną uwagę na tematy i treść. Seria kontrastujących ze sobą książek jest stosunkowo popularna, ponieważ zawiera różne spojrzenia na ten sam problem. Pozytywne opinie rodziców są zazwyczaj dobrym sygnałem i informują o skuteczności danej publikacji w praktyce.
Więcej o tym jak wspierać rozwój dzieci w pierwszych miesiącach ich życia w naszych wpisach: