Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Jakie gry karciane dla dzieci dadzą im najwięcej radości?

Gry karciane dla dzieci mogą przyjmować różne formy. Niektóre pozwalają podziałać wyobraźni, natomiast część opiera się na zręczności czy liczeniu. Gry karciane mogą być świetną alternatywą dla przesiadywania na telefonie czy przy konsoli. Dzięki nim można pograć z kolegami i koleżankami, co pozwoli na lepszą integrację. To świetny dodatek do imprez urodzinowych. Które gry powinny dać dzieciom najwięcej radości? 

Dobble 

Prawdopodobnie żadna gra karciana nie da dzieciom tyle radości co Dobble. Celem rozgrywki jest tutaj jest jak najszybsze pozbywanie się kart. Dzieje się to naprawdę bardzo szybko. Wszystko opiera się na karcie znajdującej się na stole. Posiada ona różne kolorowe wzory i postaci, niektóre są większe, a inne mniejsze. Należy na stole położyć ten sam kształt co na karcie. Dobble to dowód na to, że gry karciane dla dzieci (dostępne na https://www.eduksiegarnia.pl/karciane) mogą pobudzić myślenie dziecka. Wzory i postaci nie są bowiem takie same – nie przeszkadza to jednak w rzucie kartą. Należy położyć ten sam kształt, który różni się kolorem i wielkością. W tym wszystkim bardzo łatwo się pogubić – dobrze wykazać się wtedy zręcznością. 

Dixit 

Gry karciane dla dzieci mogą też pobudzać wyobraźnię. Dobrym przykładem na to jest Dixit, gdzie ważna jest umiejętność mówienia i słuchania. Jedno z dzieci dostaje kartę i musi opowiedzieć jak najwięcej szczegółów z obrazka. Reszta uczestników zabawy musi wtedy odgadnąć rysunek. Nie jest to jednak proste. Różnią się one bowiem malutkimi szczegółami. Gra opiera się na różnych skojarzeniach dziecka, które może w dowolny sposób przekazywać swoją wiedzę. Przydatna będzie umiejętność nie tylko mówienia, ale pokazywania. Dziecko ma tu z pewnością duże pole do popisu. 

Kotobirynt 

Gry karciane dla dzieci często opierają się na zwierzętach. Przykładem tego jest Kotobirynt, gdzie celem graczy jest bezpieczne przetransportowanie kota do domu. Nie jest to jednak proste, bo wymagają tego konkretne ułożenia kart. Wiele zależy tutaj od spostrzegawczości i umiejętności logicznego myślenia. Kot często pakuje się tu w różne kłopoty, gdzie szybko trzeba reagować różnymi kartami. To znakomita gra drużynowa, gdzie liczy się umiejętność pracy w grupie. 

Piotruś

Piotruś to popularna gra karciana, którą pokochali nawet dorośli. Polega ona na dobieraniu w pary tych samych cyfr. Gracze biorą karty od osoby po prawej stronie. Jeśli dziecko znajdzie dwie te same liczby to może odłożyć je na stół. Problem pojawia się, jeśli otrzyma ono Piotrusia, który jako jedyny nie ma pary. Osoba, która nie pozbędzie się go do końca gry – przegrywa. Gracze próbują nabierać osoby, które ciągną kolejne karty. Daje to mnóstwo powodów do śmiechu, zwłaszcza jeśli na placu gry pozostają tylko dwie osoby. 

Tradycyjna talia kart  

Mnóstwo gier karcianych można wymyślić za pomocą zwykłej talii. Wiele zależy tutaj od wieku dzieci, które mogą pogubić się przy bardziej skomplikowanych zasadach. Gry karciane dla dzieci w każdym wieku to z pewnością wojna albo kuku. Dla trochę ambitniejszych dzieci odpowiednie może okazać się makao albo oczko. Mniej popularne gry to gapa, łubudu albo w pana. W tej pierwszej przykładowo chodzi o to, żeby uzbierać 4 karty o tej samej wartości. W tym celu odrzuca się niepotrzebne karty i przekazuje dalej. Jeśli uzbierało się komplet kart należy je odłożyć. Ostatnia osoba, która tego dokona zostaje gapą. 

Pewnym wyborem w przypadku najmłodszych graczy jest wojna. Wystarczy jedynie wytłumaczyć tutaj hierarchię kart. W przypadku liczb jest prosto, ale trzeba zaznaczyć, że np. as jest silniejszy niż król. Gracze rzucają nawzajem kartami, gdzie lepsza karta zabiera tą gorszą. Wygrywa osoba, która zgarnie całą talię. 

Comments are closed.