Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Układanki logiczne – wpływ na rozwój dziecka

Łamigłówki i zagadki są czymś, co każdy może zrobić i oferują wiele korzyści dla zdrowia poznawczego. Gry dla dzieci są bardziej proste niż te przeznaczone dla dorosłych i wykonane tak, aby szybko przykuć ich uwagę, a także zapewnić zmianę w stosunku do konwencjonalnej nauki. Istnieje mnóstwo sposobów, aby włączyć gry typu układanki logiczne do życia dziecka lub uczniów, korzystając z aplikacji na smartfonie lub tablecie, szybkiego wyszukiwania online lub książek wypełnionych różnymi zagadkami i grami.

Łamigłówki pomagają stymulować zdolności poznawcze dziecka, a także pomagają mu lepiej siedzieć spokojnie i skupić się na jednym zadaniu. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego dzieci potrzebują gier typu układanki logiczne jako części swojej rutyny w procesie uczenia się.

Wyostrzają proces myślenia

Układanka logiczna to w zasadzie łamigłówka, w której trzeba wykazać się logiką, aby znaleźć odpowiedź. Chociaż zagadka lub sudoku, które próbują rozwiązać może być proste, trzeba wdrożyć inny proces myślenia, aby go rozwiązać. Myślenie lateralne, czyli rozwiązywanie problemów za pomocą pośredniego lub kreatywnego podejścia, jest często stosowane i pomaga dojść do rozwiązania pod innym kątem. Ponieważ układanki logiczne mają na celu rozwinięcie umysłu, zachęcają do myślenia o podejściu do problemu w alternatywny sposób, co może pomóc dzieciom w późniejszym życiu.

Ćwiczą umysł

Łamigłówki i zagadki, układanki logiczne ćwiczą umysł w inny sposób niż konwencjonalna nauka. Jak każdy inny mięsień, musimy utrzymywać nasz mózg w formie i zachować siłę umysłu, a zaczynanie od najmłodszych lat pomaga w tym. Utrzymanie sprawnego umysłu może pomóc dzieciom w pracy w szkole, aktywności fizycznej i zdolności do adaptacji do nowych rzeczy znacznie szybciej. Pomagają w tym różne łamigłówki i zagadki, które są odpowiednie dla każdego. Spróbuj rozwiązywać zagadki, sudoku, krzyżówki, pasjansa lub kostkę Rubika; robienie mieszanki łamigłówek jest lepsze niż tylko jedna.

Układanki logiczne poprawiają koncentrację

Koncentracja i skupienie uwagi to coś, z czym zmagają się wszystkie małe dzieci, ze względu na krótszy czas koncentracji. Stymulujące zabawy mózgu lub układanki logiczne będą zachęcać dzieci, aby pozostać skoncentrowanym się na jednym problemie na dłużej, dopóki nie zostanie rozwiązany. Łamigłówka, w której mogą się zatracić, pomaga poprawić koncentrację, zwłaszcza jeśli jest odpowiednio wyważona między prostotą a trudnością. Coś zbyt łatwego jest szybko porzucane, a zbyt trudna łamigłówka może wywołać złość i niechęć do podejmowania kolejnych prób. Upewnij się, że wybrana przez Ciebie układanka logiczna jest odpowiednia dla wieku i umiejętności dziecka, i zachęcaj je do kontynuowania gry.

Stymuluje kreatywność 

Jak wspomniano powyżej, gry typu układanka logiczna wymagają myślenia lateralnego i znajdowania kreatywnych rozwiązań. Kreatywność dzieci powinna być wspierana, a układanki logiczne (dostępne na Eduksięgarni) mogą pomóc ją zwiększyć. Potrzeba nieszablonowego myślenia w celu rozwiązania zagadki może być stosowana w innych dziedzinach nauki, od sztuki do kreatywnego pisania, jak również grania w gry z przyjaciółmi. Kreatywne myślenie może być również wykorzystywane w przedmiotach o bardziej rygorystycznych zasadach, takich jak matematyka i nauki ścisłe, jeśli pomoże to uczniowi lepiej się uczyć.

Poprawiają pamięć

W gry pamięciowe gra się z dziećmi od najmłodszych lat, ponieważ jest to punkt wyjścia do nauki i zatrzymywania informacji. Wykonywanie łamigłówek, które wymagają dobrej pamięci, jest czynnością, którą dzieci powinny kontynuować, ponieważ umiejętności, których uczą się podczas gry, mogą być stosowane w pracy szkolnej, testach i quizach w klasie. Co najlepsze, dzieci nawet nie zdają sobie sprawy, że trenują swoją pamięć za pomocą układanek logicznych, dzięki czemu jest to zabawne zajęcie, które nie sprawia wrażenia pracy.

Comments are closed.