Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Zabawy sensoryczne dla maluszków

Zaburzenia integracji sensorycznej to w ostatnich latach zagadnienie, które dotyka sporej części maluszków. Prawdopodobnie problemy te istniały od zawsze, jednak dopiero teraz zostały nazwane i przebadane przez lekarzy i rehabilitantów. Jeśli zauważy się u dziecka problemy z koordynacją, reagowaniem na bodźce i odpowiadaniem na nie, warto sprawdzić, czy nasz maluch nie cierpi na właśnie tę przypadłość. Jeśli dziecko reaguje agresywnie, nie potrafi poradzić sobie z wieloma, z pozoru prostymi, sytuacjami, wymagającymi połączenia sił fizycznych i umysłowych na raz, należy pomyśleć nad zajęciami z integracji sensorycznej. Można również samemu, w domowym zaciszu, ćwiczyć z dzieckiem w tym zakresie.

Jak budować doświadczenia sensoryczne u dzieci?

Dotyk jest niesamowitym zmysłem. Świadczyć o tym może chociażby fakt, że osoby niewidome są w stanie całkiem swobodnie się poruszać poprzez dotykanie przedmiotów napotkanych na swojej drodze. Dlatego tak bardzo ważne jest dawanie dziecku, od maleńkości, różnych wrażeń dotykowych, budujących jego sensorykę. Doskonałym pomysłem są sensoryczne piłki dla dzieci (https://www.zabawkiiszkola.pl/pilki-dla-dzieci). Każda taka piłeczka ma nieco inną fakturę – jedna może mieć wypustki, inna wgłębienia a jeszcze inna być zupełnie gładka. Maluch bawiąc się takimi piłkami dla dzieci, jest w stanie reagować na różne bodźce, jakie odczuwa podczas zabawy.

Gdzie kupić przyrządy do ćwiczenia integracji sensorycznej?

Internet jest miejscem, w którym znaleźć można wszystko. Z pewnością nie będzie problemem również zakup piłek dla dzieci, przeznaczonych do ćwiczenia doznań sensorycznych. Jednakże warto wiedzieć, że przedmioty, które mogą posłużyć nam do ćwiczeń, ma się tak naprawdę w zasięgu ręki. Wystarczy wysypać ziarnka grochu, fasoli czy ryżu i poprosić malucha, aby przesypywał je rączkami z pojemnika do pojemnika. Świetnym doświadczeniem sensorycznym jest chodzenie bosymi nogami po piasku lub trawie. Niezastąpione wrażenia zapewni również zabawa w wodzie czy dotykanie piany w codziennej kąpieli.

Comments are closed.