Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

W jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem rozumienie różnych sytuacji społecznych?

Rozwój społeczny to jeden z najważniejszych obszarów, o który trzeba zadbać wtedy, gdy ma się dziecko. Najczęściej wszystko przebiega po prostu bez większej ingerencji dorosłego. Jeżeli jednak dziecko ma pewne problemy, na przykład jest ze spektrum autyzmu, konieczne może być wprowadzenie dla niego specjalnych zajęć w ramach treningu umiejętności społecznych. To właśnie wtedy wszelkie historyjki obrazkowe i historyjki edukacyjne sprawdzają się doskonale. Mogą z nich korzystać zarówno dorośli, którzy pracują z dzieckiem w szkole, jak i rodzice w domu.

Czym są historyjki obrazkowe do pracy z dziećmi?

Historyjki obrazkowe i edukacyjne to doskonałe narzędzie do pracy z dziećmi i młodzieżą w różnym wieku. W zależności od tego, dla kogo są one dedykowane, różnią się złożonością. Dla małych dzieci są to najczęściej historyjki, które dotyczą bardzo prostych i schematycznych sytuacji. W przypadku młodzieży sceny mogą być trudniejsze. Historyjki można układać w kolejności, aby rozwijać w ten sposób myślenie logiczne i przyczynowo-skutkowe, a także rozumienie kontekstu różnych sytuacji.

Rozumienie sytuacji poprzez oglądanie historyjek

Historyjki mogą być również w formie obrazków do oglądania, które przedstawiają jakieś konkretne sytuacje społeczne. Wtedy nie tyle układa się je w kolejności, co się na ich temat rozmawiać. W ten sposób uczy się dzieci między innymi czytania umysłu. Maluch musi bowiem odpowiedzieć, co może myśleć lub czuć jakaś konkretna osoba w konkretnej sytuacji. Tego typu zadania bardzo wspierają rozwój społeczny dziecka.

Comments are closed.