Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Układanie mozaik

Każdy rodzic czy wychowawca wie, jak trudno zainteresować dziecko na dłużej jakąś zabawką. Szczególnie teraz, gdy dzieci mają dużo różnorodnych zabawek. Okazuje się, że to te najprostsze potrafią skupić uwagę i dać najwięcej radości.

Mozaiki dla dzieci

Kryształki, chrupki, kołeczki, figury, elementy postaci. Przyklejanie, przybijanie, wciskanie. Dobieranie kolorów, kształtów, dopasowywanie ich do siebie, łączenie. Te wszystkie czynności fascynują. Maluchy układając proste wzory i kompozycje zapoznają się z kolorami, kształtami, fakturami. Zapoznają się z zasadą działania magnesu, ćwiczą precyzję wkładając kolorowe kołeczki w odpowiednie miejsca, uczą się zasad poprzez naśladownictwo. Starsze dzieci są gotowe na bardziej skomplikowane wyzwania, a tym samym rozwijają wyobraźnię przestrzenną, kreatywność. Zaczynają dobierać kolory według własnych kryteriów, łączą materiały, kombinują. Dziecko na każdym etapie rozwoju znajdzie w mozaikach coś dla siebie, o ile zostanie ona dopasowana do jego wieku. Producenci mozaik zazwyczaj podpowiadają, dla jakiej grupy wiekowej dedykowana jest ich zabawka. Chodzi tu nie tylko o to, by zabawka była interesująca, ale i bezpieczna. Mozaiki zawierające małe elementy np. kolorowe kołeczki przeznaczone są raczej dla dzieci powyżej lat 3, z względu na ryzyko połknięcia elementu przez malucha.

Układanie mozaik

Mozaiki dla dzieci (zobacz) wspierają prawidłowy rozwój – dziecko nabywa większej sprawności manualnej, uczy się precyzji oraz samodzielnej pracy w skupieniu. To bardzo ważne umiejętności, które przydadzą się w późniejszych etapach życia. Choć mozaiki potrafią zająć dziecku sporo czasu i są alternatywą dla telewizora czy tableta, warto by rodzic uczestniczył we wspólnej zabawie. Będzie to podwójna korzyść – wspólne spędzenie czasu, wspólna zabawa np. z figurami, więcej pomysłów i śmiechu.

Comments are closed.