Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Resoraki – niezmiennie popularna zabawka

Większość ludzi najprzyjemniejsze wspomnienia ma z dzieciństwa. To wtedy życie biegło beztrosko, ilość obowiązków była niewielka, a ilość przyjemność maksymalnie dużą. Tak jak i ilość zabawek, jakie dziecko miało w swoim zasobie i ilość prezentów, jakie dostawało na różnorakie okazje.

Wśród rozlicznych zabawek, jakie od lat są bardzo popularne, na szczególną uwagę zasługują tzw. resoraki. Czym one są? W skrócie mówiąc są to niewielkich rozmiarów samochody, będące odwzorowaniem modeli aut występujących w rzeczywistości i poruszających się powszechnie po drogach na całym świecie.

Etymologia słowa resorak

Sama nazwa wzięła się z charakterystycznego 'resorowania', czyli sposobu osadzenia kół zabawki, dzięki któremu po podniesieniu do góry przedniej lub tylnej części samochodziku, a następnie po jej upuszczeniu nadwozie tej części auta charakterystycznie drgało przez kilka chwil, czyli właśnie 'resorowało'.

Zabawki były od zawsze na tyle popularne, że z powodzeniem bawili się nimi zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. I taki stan rzeczy trwa po dziś dzień. Warto przy tym zauważyć, że wiele dzieci tworzyło prawdziwe kolekcje resoraków, liczące nawet setki egzemplarzy. Dawniej modele resoraków były dość tanie, ale przy tym wykonane nieszczególnie precyzyjnie.

Małe odpowiedniki wielkich aut

Obecnie wygląd małych samochodzików w zasadzie – poza rozmiarem – w niczym nie różni się od ich naturalnych rozmiarów odpowiedników. Szczególną uwagę należy poświęcić serii „Hot Wheels”, nawiązującej do modeli samochodów, które są częścią popkultury, a przy tym są bardzo precyzyjnie wykonane, ciesząc oko zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Comments are closed.