Projekty eTwinning

Co to jest eTwinning w przedszkolu

Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkołach europejskich.

W przypadku przedszkoli nauczyciele wykorzystują Internet do współpracy z bliźniaczymi placówkami w Europie, aby móc rozszerzać sposoby realizacji podstawy programowej o nowe, niekonwencjonalne i atrakcyjne dla dzieci formy.

eTwinning otwiera polskie przedszkola na Europę i daje możliwość czerpania z tej niezwykłej współpracy korzyści przez wszystkich uczestników projektu: dzieci i ich rodziców, nauczycieli i przedszkola jako instytucje.

Jak zdobywamy partnerów do realizacji projektów eTwinning

• Wybieramy temat zgodny z koncepcją pracy przedszkola.
  • Uzyskujemy zgodę Dyrektora przedszkola na prowadzenie danego projektu.
  • Opisujemy pomysły na realizację projektu.
  • Umieszczamy krótką informację na stronach portalu eTwinning oraz wysyłamy maile do zarejestrowanych członków eTwinning, których profil odpowiada koncepcji naszego projektu.
  • Z wybranymi partnerami konsultujemy szczegóły projektu drogą mailową lub wykorzystując internetowe komunikatory.
  • Gdy już znajdziemy pewnego partnera, rejestrujemy nasz projekt na portalu i czekamy na akceptację Biura Narodowego.
  • Po akceptacji, do projektu mogą dołączyć kolejne partnerskie przedszkola i szkoły.

Korzyści dla dzieci z realizacji projektów eTwinning

• świetna zabawa
  • rozwijanie różnych umiejętności (plastycznych, muzycznych, aktorskich, organizatorskich) oraz wyobraźni podczas twórczej aktywności
  • zdobywanie umiejętności pracy w zespole
  • poczucie bycia odpowiedzialnym za „coś ważnego”
  • budowanie zainteresowania literaturą, sztuką teatru i plastyką w niezwykły, interesujący sposób
  • poszerzanie wiedzy o świecie i innych kulturach
  • zainteresowanie dzieci nowoczesnymi technologiami (Dzieci oglądają filmy i zdjęcia wykonane techniką cyfrową i umieszczone na stronie projektu.)
  • zachęcenie dzieci do nauki języków obcych

Korzyści dla przedszkola z realizacji projektów eTwinning

• poszerzenie przez nauczycielki umiejętności w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych.
  • możliwość realizacji postulatu aktywnego uczestnictwa dziecka w procesie edukacji
  • okazja poznania form i metod pracy wykorzystywanych w innych krajach.
  • poszerzenie oferty edukacyjnej przedszkola.
  • promocja przedszkola
  • wzmocnienie współpracy przedszkola z rodzicami
  • bodziec do intensywnej nauki języka angielskiego (Korzystamy z projektu Warszawscy Nauczyciele w Europie)