Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Prawidłowy rozwój mowy u dziecka

Umiejętność komunikacji jest jedną z ważniejszych w dzisiejszym świecie. Osobie, która ma problemy z komunikacją trudno funkcjonować w społeczeństwie. Co zrobić, gdy mowa nie jest poprawne, gdy występują problemy?

Nieprawidłowy rozwój mowy u dziecka potrafią spędzać sen z powiek rodziców. Rozwiązanie problemu najlepiej powierzyć logopedzie. Logopeda zdiagnozuje poziom rozwoju mowy, wychwyci nieprawidłowości wymowy oraz przygotuje terapię logopedyczną, w której będą ćwiczenia logopedyczne poprawiające rozwój mowy.

Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?


Bardzo często słyszymy, że „każde dziecko rozwija się we własnym tempie”, „nadgoni samo”, czy że „chłopcy tak mają”. Nie są to dobre rady. Tak, każde dziecko rozwija się we własnym tempie, ale są pewne etapy rozwoju, które powinny przychodzić w określonych momentach.

W pierwszym roku życia dziecko powinno zacząć gaworzyć, pokazywać palcem, czy reagować na imię.

W drugim roku życia rodzica powinno zaniepokoić brak łączenia wyrazów w proste zdania. Brak reakcji na pytanie „gdzie”? Dziecko musi umieć wykonywać proste polecenia.

W trzecim roku życia mowa dziecka powinna być już zrozumiała dla otoczenia. Brak w mowie głosek „l, k, g, h, f, ś, ź dź, ć” również już jest problemem. O problemach logopedycznych mogą również świadczyć takie zachowania jak niechęć do rysowania, czy trudności w opanowaniu jazdy na rowerku.

W czwartym roku życia dziecko zaczyna już używać głosek „sz, ż, cz, dż”. Również zastępowanie „r” przez „j” jest już problemem, nad którym trzeba popracować otrzymując od logopedy odpowiednie ćwiczenia logopedyczne.

Comments are closed.