Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Budowa bajki terapeutycznej

Bajka terapeutyczna zbudowana jest według ściśle określonych reguł. Zastosowanie tych zasad umożliwia przekazanie dziecku wzorców zachowań, które maja pomóc w rozwiązaniu problemów i oswojeniu uczuć, z którymi zmaga się dziecko.

Tło bajki
Wydarzenia, które rozgrywają się w bajce muszą dziać się w miejscu, które jest dziecku znajome. Tak by dziecko nie miało problemu z jego identyfikacją oraz by skojarzenia z danym miejscem były pozytywne.

Główny bohater
Dziecko musi mieć możliwość identyfikowania się z bohaterem dlatego musi to być bohater znajomy dziecku. Bohaterem może być ulubiona zabawka, małe zwierzątko, czy ulubiony domowy pupil. Bohater przeżywa problemy, z którymi dziecko również się zmaga. Dziecko widząc, że jego bohater jest w stanie sobie poradzić sam nabiera pewności, że również da radę.

Główny temat bajki
Tematem bajki jest problem, z którym zmaga się główny bohater oraz jego uczucia, z którymi musi się zmierzyć. Dzięki temu dziecko może obserwować swojego bohatera i zrozumieć istotę problemu, poznać sposób jego rozwiązania i dowiedzieć się, że inni również mają takie problemy. Dzięki bajkoterapii dziecko zyskuje pewność, że poradzi sobie z problemem, w końcu jego bohater też dał sobie radę.

Inni bohaterowie
Wspierają głównego bohatera. Pomagają zwerbalizować lęki, uczą jak sobie z nimi radzić. Często pomagają głównemu bohaterowi w osiągnięciu sukcesu. Postacie te wzbudzają pozytywne emocje, są pełne miłości, ciepła i zrozumienia, a jednocześnie stymulują głównego bohatera do mówienia o uczuciach.

Szczęśliwe zakończenie
Ma na celu pokazanie, że problem można rozwiązać. Dziecko oswaja się z problemem, przestaje odczuwać strach i wie jakie wzorce zachowań zastosować.

Tak zbudowana bajka ma za zadanie pomóc dzieciom w rozwiązywaniu ich codziennych problemów. Bajkoterapia służy oswajaniu świata i emocji, z którymi dziecko nie jest sobie w stanie samodzielnie poradzić.

Comments are closed.