Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Ćwiczenia, które pomogą w nauce pisania

Dziecko, by przystąpić do nauki pisania musi mieć rozwiniętą motorykę małą. Musi mieć sprawne rączki i paluszki. Jak pracować z dzieckiem by pomóc mu w rozwoju?

W zgodzie z naturą
Dzieci motorykę rozwijają w naturalny sposób. Czynności, które wykonują w domu takie jak obieranie jajka, zwijanie naleśnika w rulonik, czy zakręcanie i odkręcanie nakrętek, to bardzo ważne dla dziecka ćwiczenia. Dzięki takim ćwiczeniom sprawność manualna dzieci rozwija się naturalnie.

Chcąc rozwijać motorykę małą u dzieci, możemy je stymulować ćwiczeniami, które usprawnią działanie malutkich rączek. Rozwój motoryki małej jest wstępem do grafomotoryki, czyli nauki pisania. Jak pomóc dziecku w nauce pisania?

Wielkie rysowanie
Dzieci uwielbiają zabawę i to właśnie dzięki zabawie najwięcej i najszybciej się uczą. Zadaniem rodziców jest znalezienie zabaw, które będą dzieci inspirowały, a jednocześnie rozwijały ich umiejętności. Jak zachęcić dzieci do ćwiczeni malutkich łapek?

Zaproponujmy dziecku lepienie z gliny, plasteliny, czy ciastoliny. Zacznijmy od prostych kulek, wałków i przejdźmy do form bardziej złożonych wymagających łączenia.

Pobawmy się z dzieckiem w nawlekanie koralików, przewlekanie sznurków przez różne otwory, czy przypinanie klamerek do sznura.

Kolejnym zadaniem idealnym dla dzieci jest rysowanie po liniach, łączenie kropek, czy rysowanie za pomocą szablonów.

Wszystkie te zabawy są idealne, by wspólnie spędzić czas, dobrze się razem bawić. Dzieci będą bawiły się tak świetnie, że nawet się nie zorientują jak ciężko pracowały. Po takich zajęciach grafomotoryka naszego dziecka na pewno ulegnie poprawie.

Comments are closed.